مقالات

روپوش پزشکی چیست؟

انواع مدل روپوش پزشکی

در این مقاله می‌خواهیم به طور خلاصه به این نکته بپردازیم که روپوش پزشکی چیست؟ و ویژگی های لازم برای روپوش پزشکی چیست؟

روپوش پزشکی یا اسکراب، لباسی بهداشتی است که توسط جراحان، پرستاران، پزشکان و سایر کارکنان مشغول مراقبت از بیمار در بیمارستان ها استفاده می شود. روپوش پزشکی در ابتدا برای جراحان و سایر پرسنل اتاق عمل طراحی شد، كه آن را قبل از عمل جراحی هنگام استریل کردن یا “شستشو” می پوشیدند. اما امروزه، بسیاری از پرسنل بیمارستان آن را می پوشند. در خارج از بیمارستان نیز در محیط های کاری از قبیل (دامپزشکان ، ماماها و غیره) مورد استفاده قرار می‌گیرد. روپوش های یکبار مصرف علاوه بر اینکه شست و شوی راحت تری دارند، در صورت آلوده شدن بیش از حد نیز به راحتی و با هزینه کم جایگزین می‌شوند.

روپوش پزشکی چیست

گسترش استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی سیلین (MRSA) استفاده از روپوش ها را افزایش داده است.( استافیلوکوکوس اورئوس، نوعی باکتری بیماری زا بوده و متی سیلین ، دارویی ضد میکروب می‌باشد). برخی افراد گمان می کنند که روپوش ها کاملا عاری از هر گونه میکروب و باکتری هستند. در صورتی که روپوش پزشکی نیز مانند سایر لباس ها می توانند دارای مقادیر زیادی باکتری و میکروب باشد.

امروزه هر لباس پزشکی متشکل از پیراهن و شلوار به عنوان “روپوش پزشکی” شناخته می شود. روپوش ها ممکن است شامل یک کت آستین بلند به دور کمر، بدون یقه و آستین های کشدار باشد.

انواع رنگ های روپوش پزشکی

روپوش هایی که در جراحی استفاده می شوند، تقریباً همیشه به رنگ خاکستری روشن، سبز روشن، آبی روشن یا سبز آبی هستند.

بعضی از بیمارستانها از رنگ روپوش ها برای تمایز بین بخشهای مختلف بیمارستان استفاده می‌کنند. از جمله، مراقبت از بیمار (مانند جراحی ، زایمان ، اورژانس و غیره) یا بین پرسنل دارای مجوز مراقبت از بیمار (پرستار، تکنسین رادیولوژی، تنفس و فیزیوتراپیست و غیره) و پرسنل کمکی غیر مجاز و غیر کارکنان پشتیبانی مراقبت از بیمار (به عنوان مثال باربری ، رژیم غذایی ، کارمندان واحد و غیره).

انواع مدل روپوش پزشکی

به عنوان مثال، متخصصان بیهوشی ممکن است از رنگ مارون (نوعی رنگ قرمز) برای روپوش پزشکی خود استفاده کنند. این امر به پرسنل و بیماران این امکان را می دهد تا کارکنان مورد نظر خود را در شرایط فشار بالا به راحتی تشخیص دهند. همچنین از لوله های رنگی یا الگوی مختلف برای تشخیص سن استفاده می شود. بسیاری از بیمارستان ها دارای پوسترهایی در قسمت پذیرش هستند که این سیستم را توضیح می دهند. اما این سیستم عمدتا برای کارکنان بیمارستان طراحی شده است.

پیشرفت صنعت در زمینه روپوش پزشکی

اکنون که متوجه شدیم روپوش پزشکی چیست؟ به توضیح مختصری در مورد پیشرفت روپوش پزشکی در صنعت مد می‌پردازیم.

صنعت روپوش پزشکی، مانند لباس های بارداری، در گذشته گزینه های بسیار محدودی از نظر مد و تنوع داشت و در واقع، به طور معمول، غیر استاندارد و نا متناسب بودند، که اغلب با طراحی های محدودی روبرو می شدند. طی 10 سال گذشته، این صنعت مورد توجه افراد متخصص پزشکی قرار گرفته و شروع به طراحی و ساخت طرح های مدرن و منحصر به فرد کرده است.

کاربرد های روپوش پزشکی چیست؟

همانطور که همه می دانیم، سالهاست که روپوش های پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرند و ما بلافاصله، مخصوصا روپوش سفید را، مختص پزشکان می‌دانیم.اما کاربرد های دیگر روپوش پزشکی چیست؟ در حال حاضر، در نتیجه توسعه فناوری، انواع مختلفی از مواد که برای تولید روپوش های پزشکی استفاده می شود، در بازار وجود دارد. به همین ترتیب، نه تنها روپوش سفید، بلکه طیف وسیعی از رنگ ها بر اساس حرفه و کاربرد در دسترس است.

علاوه بر این، در هر بیمارستان یا کلینیکی، بیماران برای محافظت از خود در برابر برخی از ویروس ها یا باکتری هایی که ممکن است وارد لباس آن ها شود، از روپوش طبی استفاده می کنند. این لباسها به طور کلی برای بیمار ضد حساسیت هستند.

کاربرد روپوش پزشکی چیست

بنابراین، همانطور که در هرگونه مداخله جراحی مشاهده می کنیم، استفاده از روپوش ها توسط بیماران و پرسنل بهداشتی، عملکرد دوگانه ای دارد، از یک طرف از بیمار محافظت می کند تا توسط پزشک آلوده نشود و از سوی دیگر بهداشت را تضمین می کند و ایمنی متخصص در حین مداخله جراحی را به دنبال دارد.

به علاوه از روپوش های طبی در آزمایشگاه ها برای جلوگیری از تماس با مواد شیمیایی استفاده می‌شود.

در نتیجه، روپوش های پزشکی یک لباس ضروری در عمل روزانه حرفه های بهداشت و تحقیقات می‌باشد. این روش، آسان ترین و راحت ترین راه برای محافظت از بیماران و همه پرسنل مراقبت های بهداشتی است.

انواع روپوش پزشکی از لحاظ جنس و مواد تشکیل دهنده:

  1. لباس جراحی پنبه ای: موسسات پزشکی بیشترین استفاده کنندگان لباس های جراحی پنبه ای هستند. . تولید موهای پنبه ای آسان نیست علاوه بر این، این لباس ها مزایای استفاده مجدد بالا را دارد. این نوع پارچه از اثر ضد باکتری خوبی برخوردار است.
  2. پارچه الیاف پلی استر با چگالی بالا: این نوع پارچه عمدتا از الیاف پلی استر تشکیل شده است و مواد رسانا در سطح پارچه جاسازی شده است، به طوری که پارچه دارای اثر ضد الکتریسیته ای خاصی برای راحتی فرد استفاده کننده است. این نوع پارچه، دارای ویژگی آبگریزی نیز می‌باشد.
  3. پلی اتیلن، روپوش های جراحی کامپوزیت چند لایه‌ی (تفلون) دارای عملکرد حفاظتی عالی و تنفس راحت هستند که می تواند نفوذ خون ، باکتری ها و ویروس ها را به طور موثری مسدود کند. با این حال، محبوبیت آن چندان گسترده نیست.
  • 4.(PP) پلی پروپیلن پارچه: در مقایسه با روپوش پزشکی پنبه ای، علا رغم قیمت پایین، دارای مزایای ضد باکتری، آنتی استاتیک و غیره است. بنابراین، می توان از آن به عنوان ماده ای برای لباس های یکبار مصرف جراحی استفاده کرد.
  • 5.پارچه متشکل از الیاف پلی استر و خمیر چوب. به طور کلی فقط به عنوان ماده ای برای لباسهای یکبار مصرف جراحی استفاده می شود.
  1. پلی پروپیلن منسوجات نبافته ویسکوز کامپوزیت: این ماده محصولی با کیفیت بالا از نوع جدیدی از مواد ترکیبی است. دارای خاصیت هیدرواستاتیک، که به طور گسترده در داخل و خارج از کشور استفاده می شود و اغلب برای ساخت لباس های جراحی درجه یک استفاده می شود.

راهنمای خرید روپوش پزشکی

به طور کلی، روپوش های پزشکی به گونه ای طراحی می‌شوند که پزشک و پرستار و سایر پرسنل بیمارستان در این لباس احساس راحتی کنند تا بتوانند در مدت طولانی ساعات کاری، معذب نبوده و احساس ناراحتی، حساسیت و خارش نکنند.

لازم به ذکر است، زمان کافی برای ضد عفونی کامل این لباس 2 الی 3 روز می‌باشد.

به این صورت که روپوش را شست و شو و ضدعفونی کرده و سپس سه روز زمان برای میکروب زدایی کامل آن در نظر می‌گیریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *