مقالات

نحوه نگهداری از روپوش پزشکی

روپوش پزشکی بصیرت

لباس هایی با رنگ سفید کوچکترین آلودگی را نشان میدهند و حتی با داشتن لکه کوچکی ممکن است خیلی کثیف به نظر برسند. بیماران دوست دارند به دیدار پزشکی آراسته با لباسهایی تمیز و پاکیزه بروند. بیشتر پزشکان خودشان به نظافت و پاکیزگی حساس هستند. در ادامه نکاتی را در این مورد یادآور میشویم.

لباس سفید

با رعایت این چند نکته ی ساده بهتر از همیشه از روپوش پزشکی خود مراقبت کنید.

پس از یک یا دو بار پوشیدن آن ها را بشویید

حتی اگر شما نبینید به مرور زمان آلودگی ها و تعریق بدن باعث می شوند لباس سفید شما زرد با خاکستری شود. باید قبل از جمع شدن آلودگی ها و این اتفاق لباستان را بشویید و قبل از نمایان شدن کثیفی لباس های سفید آن ها را تمیز بشویید

در اولین فرصت لکه ها را پاک کنید
لکه های غذا مانند کچاپ یا قهوه را سریعاً پاک کنید، اما برای لکه هایی که دیده نمی شوند هم، مانند لکه های عرق، باید همین کار را انجام دهید تا روی لباس ثابت نشوند. برای این کار یک پودر آنزیم دار را روی زیربغل لباس خود بریزید و بگذارید 15 دقیقه بماند. سپس آن را داخل لباسشویی انداخته و بشویید ،لکه های غذا مانند کچاپ یا قهوه را سریعاً پاک کنید

همیشه لباس های سفید و رنگی را جدا کنید
این برای همه ی شما مشهود است، اما باید بدانید اهمیت بسیار زیادی دارد. این کار یک باید است.

هنگام شستن لباس ها همیشه باید لباس های سفید و رنگی را جدا کنید

از پودر صابون استفاده کنید
روپوش پزشکی ۲ تا ۳ بار در هفته باید شسته شود.  برای شستن این روپوش های سفید بهتر است از پودر صابون استفاده کنیم تا رنگ سفیدشان را از دست ندهند و درخشان تر بمانند.

در اندازه ی ماده ی شستشو دقیق باشید
مصرف زیاد یا کم از پودر می تواند پارچه ی شما را خاکستری و کثیف باقی بگذارد. علت آن است که ماده ی شوینده لایه ای روی پارچه و آلودگی ها ایجاد می کند، در نتیجه لکه ها گیر افتاده و از بین نمی روند. دستورالعمل روی محصول شوینده را دنبال کنید.

مصرف زیاد یا کم از پودر می تواند پارچه ی شما را خاکستری و کثیف باقی بگذارد

زیاد از حد ماشین را پر نکنید
زمانی که می بینید ماشین لباسشویی شما هنوز کمی جای خالی دارد سخت است جلوی خودتان را بگیرید و آن را پرتر نکنید. اما دقت داشته باشید لباس ها برای تمیز شدن باید درون ماشین بچرخند. اگر ماشین را خیلی پر کنید فضای کافی وجود ندارد تا پودر بتواند با آلودگی ها تماس برقرار کرده و کار شستشو را انجام دهد.

از گرم ترین آب مناسب برای پارچه استفاده کنید
از آنجا که ممکن است پزشکان محترم یا کادر محترم آزمایشگاه با بیماران حاد و یا نمونه های آزمایشی بسیار آلوده در ارتباط باشند توصیه میشود برای شستن روپوش پزشکی یا روپوش آزمایشگاهی خود از آب داغ استفاده کنید.(توجه کنید که پس از مطالعه اتیکت روی محصول دمای ماشین را با اتیکت تنظیم کنید)

لباس را مطابق دستورات اتیکت آن خشک کنید
خشک کردن بیش از اندازه ی لباس باعث می شود لباس شما قدیمی و کهنه به نظر برسد. تنظیمات ماشین لباسشویی خود را مطابق اتیکت لباس قرار دهید. می تواند از حالت اتوماتیک استفاده کنید تا خشک کن هر زمان که حس کرد لباس شما خشک شده است کار خود را متوقف کند، نه هر وقت که زمان آن تمام شد،همچنین برای خشک کردن دستی پس از شستشو در صورت امکان روپوش خود را در هوای آزاد بیرون قرار دهید تا نور خورشید به صورت مستقیم به آن بتابد و در معرض جریان هوا قرار گیرد.

نحوه نگهداری از روپوش پزشکی در منزل و کیف

بعضی پزشکان محترم روپوش خود را برای شستشو به منزل می برند. توصیه ما این است که روپوش پزشکی هرگز به صورت مستقیم روی صندلی اتومبیل یا درون کیف به صورتی که به طور مستقیم با وسایل دیگر در تماس باشد قرار نگیرد. می توان از یک نایلون استفاده کرد و روپوش را به وسیله نایلون جابه جا نمود.

نحوه نگهداری از روپوش پزشکی در مقابل میکروب بیماری

پزشکان محترم سعی کنند در هنگام ویزیت بیماران لباس خود را تا جای ممکن از برخورد با بیمار دور نگاه دارند. همچنین میتوانند آستینک های سفید روی آستین دست خود بکشند و هرازگاهی آن را تعویض کنند. این کار به ویژه به دندانپزشکان توصیه میشود زیرا آستین های لباسشان در معرض میکروب های دهانی قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *