مقالات

آیین نامه وسایل حفاظت فردی + دانلود فایل پی‌دی‌اف

وسایل و تجهیزات محافظت فردی، وسایلی هستند که افراد در مشاغل مختلف، با توجه به خطراتی که متوجه آنان است، از آن‌ها استفاده می‌کنند. وظیفه اصلی این تجهیزات و وسایل، جلوگیری از آسیب واردشدن به کارکنان در مشاغل مختلف است. اما در رابطه با این دسته از تجهیزات و وسایل، آیین نامه مخصوصی وجود دارد. این آیین‌ نامه توسط معاونت روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تدوین شده است و کارفرمایان، باید از آن پیروی کنند. در ادامه جزئیاتی از آیین نامه وسایل حفاظت فردی را مطرح خواهیم نمود و این آیین نامه را در اختیار شما عزیزان قرار می‌دهیم. همچنین برای کسب اطلاعات کامل در رابطه با این موضوع، می‌توانید مقاله تجهیزات محافظت فردی چیست را مطالعه نمایید.

کلیات آیین نامه ایمنی وسایل حفاظت فردی

آیین نامه وسایل حفاظت فردی، در جلسه سال 1389 شورای عالی حفاظت فنی و با استناد به مواد 85 و 91 قانون کار جمهوری اسلامی ایران، تدوین شد و در سال 1390، به تصویب وزیر وقت کار و امور اجتماعی رسید. به‌طور کلی در آیین نامه ایمنی وسایل حفاظت فردی آورده شده که هدف از تدوین این آیین نامه، تأمین و ارتقاء سطح ایمنی و حفاظت نیروی کار است. این آیین نامه 4 فصل و 92 ماده دارد که فصل‌های این آیین نامه به ترتیب عبارت‌اند از:

  1. تعاریف
  2. مقررات عمومی
  3. مقررات اختصاصی
  4. سایر مقررات

این آیین نامه به صورت کامل هر یک از تجهیزات را تشریح نموده و در بخش‌های مختلف ضوابط استفاده از آن‌ها را به صورت جداگانه بیان نموده است.  برای مطالعه آیین نامه وسایل حفاظت فردی، فایل پی دی اف زیر را دانلود کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *