مقالات

نحوه استریلیزاسیون و ضدعفونی تجهیزات پزشکی و جراحی

نحوه ضدعفونی تجهیزات پزشکی

ضدعفونی تجهیزات پزشکی برای از بین بردن باکتری‌ها، ویروس‌ها و قارچ‌ها بسیار اهمیت دارد. برای انجام این کار از وسایل و تجهیزات مختلفی انجام می‌شود. در ضدعفونی کردن معمولی از موادی نظیر الکل، هیپوکلریت سدیم و پوویودین یددار استفاده شده که در این روش معمولا همه اجزای میکروارگانیسم‌ها از بین نمی‌روند. بنابراین برای کارهای حساس نظیر دندانپزشکی، جراحی و… از روش‌های خاص استریل استفاده می‌شود. در ادامه مقاله به بررسی نحوه استریل کردن تجهیزات پزشکی و جراحی اشاره خواهیم کرد و در مورد روش‌های انجام این کار نکات لازم را بیان می‌کنیم.

فهرست محتوا

 مراحل استریلیزاسیون تجهیزات پزشکی

ضدعفونی تجهیزات پزشکی مراحلی دارد که انجام همه مراحل برای اینکه میکروب‌ها و آلودگی‌ها به طور کلی از بین بروند بسیار اهمیت دارد. مراحل استریل کردن وسایل پزشکی شامل تمیز کردن، ضدعفونی و استریل کردن است که در ادامه در مورد هر یک از این مراحل توضیحات لازم را خواهیم داد. همچنین از دیگر موارد مهم حفظ بهداشت اتاق عمل البسه مورد استفاده کادر درمان می‌باشد، برای مشاهده و خرید لباس اتاق عمل از بهترین پارچه تولیدی گروه بصیرت به صفحه دسته بندی این محصولات در سایت مراجعه فرمائید.

●      تمیز کردن

اولین مرحله برای استریلیزاسیون تجهیزات پزشکی تمیز کردن تجهیزات پزشک و اتاق استریل است. در این مرحله باید هرگونه آلودگی، زباله و مایع اضافی از بین برود. در صورتی‌که این مرحله به خوبی انجام نگیرد، به جای از بین بردن میکروب‌ها و باکتری‌ها سبب پخش آن‌ها در اطراف می‌شوید.

●      ضدعفونی کردن

بعد از تمیز کردن نوبت به ضدعفونی کردن تجهیزات و محیط کار می‌رسد. برای ضدعفونی کردن تجهیزات پزشکی روش‌های مختلفی وجود دارد. برای اینکه این مرحله به خوبی انجام گیرد باید بدانید که چگونه اقدامات ایمنی پیشگیرانه و جلوگیری از عفونت را در تمام مراحل انجام دهید. در صورت انجام این کار محیط پزشکی در تمیزترین حالت ممکن قرار گرفته و برای کارمندان و بیماران ایمن است.

استریلیزاسیون تجهیزات پزشکی

●      استریل کردن

پس از تمیز کردن و ضدعفونی کردن نوبت به استریل کردن می‌رسد. این فرایند برای از بین بردن پاتوژن‌های عامل بیماری، ویروس‌ها و باکتری‌ها در محل انجام شده تا احتمال انتقال آن‌ها از بین برود. با استریل کردن وسایل پزشکی یا محیط کار به ایجاد اعتمادبه‌نفس برای درمان بیماران کمک خواهید کرد.

انواع روش های استریلیزاسیون تجهیزات پزشکی

برای اینکه از نحوه استریل وسایل جراحی اطلاع داشته باشید، باید بدانید که این موضوع به نوع تجهیزات مورد استفاده و اینکه این وسایل با چه چیزی در تماس هستند بستگی دارد. به عنوان مثال اگر از روش‌های استریل ناکافی استفاده کنید، باکتری‌ها، ویروس‌ها و میکروب‌های روی سطوح از بین نمی‌روند. بنابراین اطلاع از نحوه ضدعفونی کردن تجهیزات پزشکی متناسب با نوع وسیله به شما کمک می‌کند تا بیماران و کارکنان مجموعه را ایمن نگه دارید. اسکراب پزشکی در جراحی های سطحی و استفاده روزمره در مطب کاربرد دارد، جهت خرید اسکراب پزشکی با کیفیت از گروه تولیدی بصیرت همین حالا سفارش خود را درسایت ثبت نمائید.

نحوه استریل وسایل جراحی

●      استریلیزاسیون شیمیایی

در این روش استریل کردن از مجموعه‌ای مواد شیمیایی نظیر اکسید اتیلن، پروکسید هیدروژن و سفیدکننده استفاده شده و پاتوژن‌ها در سطح از بین می‌روند. برای اینکه این روش تاثیرگذاری بیشتری داشته باشد، باید تجهیزات پزشکی در محلول غوطه‌ور شوند تا عوامل بیماری‌زا از بین بروند. پس از انجام این کار تجهیزات را بشویید و صبر کنید تا خشک شوند.

●      استریلیزاسیون با استفاده از حرارت خشک

 استریلیزاسیون تجهیزات پزشکی با استفاده از حرارت خشک کمی طول می‌کشد و تنها باید روی ابزارهایی که به حرارت مقاوم هستند، این کار انجام شود. برای انجام این کار شما باید تجهیزات پزشکی را برای مدت طولانی در برابر دما بالاتر از 300 درجه فارنهایت قرار دهید تا عوامل بیماری روی سطح آن از بین بروند.

●      استریلیزاسیون توسط بخار

ضدعفونی تجهیزات پزشکی با استفاده از بخار یکی از محبوب‌ترین و رایج‌ترین روش‌های استریل کردن این تجهیزات است. در این روش ابتدا ماده ضدعفونی‌کننده را اعمال کرده و ذرات آب بسیار داغ با فشارهای بالا روی ابزار اعمال می‌شوند و سبب ضدعفونی آن‌ها خواهند شد.

●      استریلیزاسیون با استفاده از نور UV 

دستگاه‌های ضدعفونی‌کننده که نور UV دارند، دارای لامپ‌های UV داخلی هستند. هنگامی‌که این دستگاه ضدعفونی‌کننده کار می‌کند، لامپ‌ها اشعه UV را با طول موج 254 نانومتر از خود ساطع می‌کنند تا تجهیزات پزشکی ضدعفونی شوند. انجام این فرایند بسیار سریع بوده و تنها 60 ثانیه طول می‌کشد.

●      استریلیزاسیون با گاز پلاسما

استریلیزاسیون با گاز پلاسما مشابه ضد عفونی با بخار است. اما معمولا از این روش استفاده نمی‌شود. در این روش یک گاز پلاسما که از پروکسید هیدروژن ساخته شده داخل یک محفظه برای ضدعفونی تجهیزات پزشکی به کار می‌رود. استفاده از این روش هزینه بالایی داشته و برای استفاده از آن تجهیزات ویژه‌ای لازم خواهد بود.

از دیگر روش‌های استریلیزاسیون تجهیزات پزشکی می‌توان به استفاده از بخار پراکسی هیدروژن بدون گاز پلاسما اشاره کرد. در این روش بخارات داخل محفظه به استریل کردن تجهیزات پزشکی کمک می‌کنند. البته از آنجایی‌که برای انجام این فرایند زمان طولانی نیاز است، ظرفیت ضدعفونی نیز بالاتر خواهد بود.

 مزایای استریلیزاسیون تجهیزات پزشکی

ضدعفونی کردن تجهیزات پزشکی با مزایای بسیاری همراه است. بنابراین شما باید با نحوه ضدعفونی تجهیزات پزشکی آشنا باشید تا بتوانید از مزایای آن بهره ببرید. از آنجایی‌که تجهیزات پزشکی برای انجام کارهای تهاجمی استفاده می‌شوند، ضدعفونی کردن این وسایل سبب کاهش خطر بروز عفونت در عمل جراحی شده و احتمال سرایت باکتری‌ها، ویروس‌ها و عفونت‌های پاتوژن را کاهش می‌دهد.

با ضد عفونی کردن وسایل پزشکی به روش صحیح اثر خون، مایعات بدن، پاتوژن‌های مضر و کثیفی از این تجهیزات پاک شده و محیط امن‌تری برای بیمار و کادر درمان فراهم می‌شود. همچنین با ضدعفونی کردن این تجهیزات از زنگ‌زدگی و خوردگی آن‌ها جلوگیری شده و طول عمر این وسایل افزایش پیدا خواهد کرد. در واقع استریلیزاسیون تجهیزات پزشکی تنها روش برای از بین بردن میکروب‌هایی است که در محیط‌های درمانی کلینیک و بیمارستان رشد می‌کنند.

نکات مهم هنگام ضدعفونی کردن تجهیزات پزشکی

در هنگام ضدعفونی تجهیزات پزشکی رعایت نکاتی اهمیت داشته که از جمله این نکات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • برای انتخاب بهترین روش ضدعفونی وسایل پزشکی امکانات در دسترس و هزینه آن را در نظر داشته باشید.
  • برای استریلیزاسیون تجهیزات پزشکی سلامتی و ایمنی پرسنل را اولویت قرار دهید. زیرا برخی ترکیبات ممکن است برای پرسنل مشکلاتی را ایجاد کند.
  • نوع مواد ضدعفونی کننده و غلظت آن باید متناسب با دما، PH، نوع وسیله، نوع میکروارگانیسم و زمان هدف باشد. در این صورت با حفظ ساختار و عملکرد محصول، ضدعفونی به خوبی انجام خواهد گرفت.

نکات مهم هنگام ضدعفونی کردن تجهیزات پزشکی

نتیجه‌گیری

ضدعفونی تجهیزات پزشکی برای حفظ امنیت بیمار و پرسنل بسیار اهمیت دارد. شما می‌توانید با توجه به نوع تجهیزات پزشکی و هزینه، بهترین روش را برای ضدعفونی این وسایل انتخاب کنید. در انتخاب روش مناسب برای استریل کردن توجه داشته باشید که نوع استریل‌سازی متناسب با کاربردی که مدنظر دارید انجام شود. در این صورت می‌توانید بهترین نتیجه را از ضدعفونی کردن وسایل پزشکی بگیرید.

البسه پزشکی بصیرت

علاوه‌بر ضدعفونی تجهیزات پزشکی توجه به نوع البسه کادر درمان نیز بسیار اهمیت دارد. تولیدی بصیرت با پرسنل متخصصی که دارد کوشیده است بهترین و با کیفیت‌ترین روپوش پزشکی را تهیه کند. البسه‌های پزشکی تولیدی بصیرت بسیار راحت بوده و کادر درمان در ساعت طولانی کار در این لباس‌ها احساس راحتی خواهند کرد. برای مشاهده نمونه‌های البسه پزشکی کافی است به سایت تولیدی بصیرت مراجعه کرده و نمونه‌های متنوع این لباس‌ها را مشاهده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *