مقالات

تفاوت پارچه تترون و ترگال چیست؟

تفاوت تترون و ترگال

مهم‌ترین معیار برای خرید یک لباس، جنس پارچه آن است. جنس پارچه، تمام خصوصیات اصلی یک لباس را شکل می‌دهد و تأثیر بسیار زیادی بر روی کیفیت لباس دارد. البسه بیمارستانی نیز، از البسه پراهمیتی هستند که در تولید آن‌ها باید به نکات بهداشتی و پوششی دقت بسیار زیادی نمود. از آنجایی که این البسه، در معرض انواع آلودگی‌ها قرار دارند، باید از یک ویژگی برخوردارد باشند که موجب شود، کمترین آلودگی ممکن جذب این البسه شود. از طرف دیگر، پزشکان، پرستاران، کادر مراکز درمانی و …ساعات کاری طولانی مدتی دارند و درنتیجه باید از البسه‌ای استفاده کنند که سبک، خنک و راحت بوده و آزادی عمل مناسبی به آن‌ها بدهد. به طور کلی در تولید البسه بیمارستانی، از دو پارچه تترون و ترگال، استفاده گسترده‌ای صورت می‌گیرد. این دو پارچه، مزایای بسیاری دارند که آن‌ها را به بهترین گزینه‌ها برای استفاده به عنوان البسه بیمارستانی تبدیل کرده است. یکی از سوالات پرتکراری که در رابطه با این دو پارچه مطرح می‌شود؛ این پرسش است که تفاوت پارچه تترون و ترگال چیست؟

ما در این مقاله قصد داریم با معرفی این دو پارچه و کاربرد‌های آن‌ها، به تفاوت پارچه تترون و ترگال بپردازیم.

پارچه تترون و ترگال تفاوتشان چیست؟

همانطور که اشاره کردیم، پرطرفدارترین پارچه‌ها برای استفاده در تولید لباس‌ها و قیمت روپوش پزشکی زنانه، پارچه‌های تترون و ترگال هستند. افراد نیز برای شناخت تفاوت‌های این دوپارچه مشتاق هستند تا بدانند با توجه به تفاوت‌ پارچه تترون و ترگال، کدام روپوش با چه جنس پارچه‌ای مناسب آن‌ها است. برای اینکه متوجه شویم پارچه تترون و ترگال تفاوتشان چیست؟ باید خصوصیات هرکدام از این پارچه‌ها و کاربرد‌های آنان را بررسی کنیم.

پارچه تترون

پارچه تترون، پارچه‌ای متشکل از الیاف پلی استر ویسکوز و فلامنت است. به طور کلی این پارچه از  65 درصد پلی استر و 35 درصد کتان تولید می‌شود. این درصد ترکیب، باعث شده تا البسه تولید شده از این پارچه، کمی بدن‌نما باشند. این پارچه به سبب ویژگی‌هایی مانند دوام بالا، قیمت مناسب، تنوع رنگ‌بندی، لطافت و … مصارف گوناگونی دارد. از دیگر نکات مربوط به پارچه تترون، می‌توان گفت که این پارچه ضدحساسیت بوده و به‌هیچ عنوان، مصرف‌کننده را دچار مشکلات حساسیتی نمی‌کند. همچنین وزن سبک و لطافت خاصی دارد که باعث می‌شود بتوان از آن در تولید البسه پزشکی استفاده گسترده‌ای نمود. البسه‌ای که از پارچه تترون تولید می‌شوند، مقاومت قابل توجهی دربرابر تغییر رنگ از خود نشان می‌دهند. به عبارت دیگر، این البسه، ضدآب ژاول هستند. این ویژگی، از رنگ‌رفتگی البسه بر اثر شسته‌شدن به وسیله مواد شوینده، جلوگیری می‌کند. وزن پارچه تترون معمولاً بین 150 تا 190 گرم است. از مصارف متعدد این پارچه می‌توان به البسه بیمارستانی، چادر و مقنعه، لباس فرم، ملحفه و … اشاره نمود. اگر برای شما هم سوال پیش آمده که چرا روپوش پزشکی سفید است، علت سفید بودن روپوش پزشکی را مطالعه کنید.

پارچه ترگال

پارچه ترگال یکی از پرکاربردترین پارچه‌ها در تولید البسه بیمارستانی است که حاوی 65 درصد کتان و 35 درصد پلی استر است. این پارچه دارای 2 نوع است که این دو نوع عبارت‌اند از ترگال ساده و ترگال کج راه. ترگال ساده دارای بافت ساده‌ای است و از نظر ضخامت میان ترگال کج‌راه و تترون قرار می‌گیرد. نوع دیگر این پارچه، ترگال کج‌راه نام دارد. دلیل نام‌گذاری این نوع از پارچه ترگال به ترگال کج‌راه، نوع خاص بافت در تار و پود این پارچه است. هر دو مدل این پارچه، مورد استفاده گسترده‌ای قرار می‌گیرند. این پارچه از الیاف پلی استر و نخ فلامنت تولید شده و وزنی درحدود 240 گرم دارد. این خصوصیات باعث شده‌اند تا این پارچه، به یک پارچه بسیار مناسب برای استفاده در تولید البسه بیمارستانی تبدیل شود. پارچه ترگال از ضخامت و دوام بالایی برخوردار است و در برابر شست‌وشو مقاومت مناسبی دارد. ضد حساسیت و ضدآب ژاول بودن از دیگر نکات البسه تولید شده از پارچه ترگال است. پارچه ترگال کج‌راه و ساده، که از انواع پارچه ترگال هستند، تنها از نظر وزن بایکدیگر متفاوت هستند. وزن پارچه ترگال نیز بسته به تراکم بافت و ضخامت آن، متغیر است.

از پارچه ترگال در تولید محصولاتی مانند: لباس کار، البسه بیمارستانی و پزشکی، مانتو، لباس فرم و … استفاده می‌شود.

اصلی‌ترین تفاوت پارچه تترون و ترگال، در درصد کتان و پلی استر آن‌ها است. پارچه ترگال از 65 درصد کتان و 35 درصد پلی استر تشکیل شده است و پارچه تترون حاوی 65 درصد پلی استر و 35 درصد کتان است. همچنین ترگال نسبت به تترون بافت ضخیم‌تری دارد.

آیا پارچه تترون از ترگال بهتر است؟

برخی از افراد گمان می‌کنند وزن سبک‌تر پارچه تترون، عامل برتری این پارچه نسبت به پارچه ترگال است. اما این تفاوت پارچه تترون و ترگال، تنها یکی از مواردی است که میان این دو پارچه تمایز ایجاد می‌کند. همانطور که پارچه تترون وزن سبک‌تری دارد، از تراکم بافت و ضخامت کمتری برخوردار است. به طور کلی باید عنوان کرد که هرکدام از این پارچه‌ها برای استفاده در تولید یکسری از محصولات مناسب هستند. اگر در نگه داری از روپوش پزشکی سوال دارید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله 30 نکته در رابطه با نگهداری از روپوش پزشکی را مطالعه کنید.

سخن پایانی

در این مقاله به سوال تفاوت پارچه تترون و ترگال چیست؟ پاسخ دادیم. همانطور که اشاره کردیم، تفاوت پارچه تترون و ترگال در مواد تشکیل‌دهنده، ضخامت و تراکم بافت آن‌ها است. پارچه ترگال و تترون، شباهت‌های بسیاری زیادی دارند و از هردوی آن‌ها در تولید البسه بیمارستانی نظیر روپوش پزشکی، روپوش پرستاری، لباس بیمار و … استفاده می‌شود.

تولیدی بصیرت، تولیدکنندۀ بنام البسه بیمارستانی

تولیدی بصیرت، یکی از برترین و باسابقه‌ترین تولیدی‌های کشور است که در زمینه تولید البسه پزشکی فعالیت می‌کند. این تولیدی با تکیه بر علم روز، در جهت تولید محصولاتی باکیفیت و درخور پزشکان و پرستاران تلاش می‌کند. ما در تولیدی بصیرت از بهترین متریال‌های موجود برای تولید البسه خود استفاده می‌کنیم تا محصولی را به مشتریان محترم عرضه نماییم که آسایش و راحتی آنان را در پی داشته باشد. شما عزیزان برای خرید روپوش پزشکی، روپوش پرستاری، لباس بیمار و … می‌توانید به سایت و یا فروشگاه تولیدی بصیرت مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *