مقالات

علت رنگ‌های مختلف در لباس بیمارستانی چیست؟

پزشکان، پرستاران و پرسنل مراکز درمانی همواره از لباس‌های فرم مخصوصی استفاده می‌کنند که این دسته از لباس‌ها ویژگی‌های بهداشتی و پوششی منحصر به فردی دارند. این روپوش‌ها و البسه طراحی خاصی دارند که موجب تمایز پرسنل و کارکنان مراکز درمانی، با مراجعین و دیگر افراد می‌شود. با این حال اگر مدتی را در مراکز درمانی و بیمارستان‌ها سپری کرده باشید، متوجه می‌شوید که لباس پرسنل این مراکز دارای رنگ‌بندی‌های مختلفی است. با مشاهده این اتفاق، برای بسیاری از افراد این سوال پیش می‌آید که علت رنگ های مختلف در لباس بیمارستانی چیست؟

می‌توان اصلی‌ترین دلایل رنگ بندی لباس های بیمارستانی را ایجاد تمایز میان پرسنل مراکز درمانی دانست. البته باید عنوان کرد که موارد روانشناسی و بصری نیز موجب تفاوت در رنگ لباس های بیمارستانی شده‌اند. ما در این مقاله قصد داریم علت رنگ های مختلف در لباس بیمارستانی را شرح داده و دلایل آن را توضیح دهیم.

رنگ لباس های بیمارستانی

برای شرح دلیل تفاوت رنگ لباس های بیمارستانی باید به شکل جداگانه به هرکدام از آن‌ها بپردازیم.

  • روپوش پزشکی

روپوش پزشکی که یکی از پراستفاده‌ترین البسه بیمارستانی است بیشتر توسط پزشکان استفاده می‌شود. این دسته از البسه به رنگ سفید هستند. یکی از دلایل استفاده از رنگ سفید در تولید این روپوش‌ها، به روانشناسی رنگ سفید مربوط است. رنگ سفید، رنگ صفات پاک و سادگی است و موجب ایجاد حس آرامش و اطمینان در بیننده می‌شود. از آن‌جایی که راحت بودن بیماران با پزشک معالج بسیار اهمیت دارد، استفاده از این رنگ در روپوش پزشکان بسیار رایج است. علاوه بر این نکات سفید بودن روپوش پزشکان موجب می‌شود که امکان تشخیص آنان از میان بقیه کادر و پرسنل مراکز درمانی آسان‌تر باشد. اگر می‌خواهید خرید بهتری داشته باشید پیشنهاد میکنیم مقاله ویژگی روپوش پزشکی خوب چیست را مطالعه کنید.

  • روپوش پرستاری

پرستاران از مهم‌ترین افراد مراکز درمانی هستند که وظایف سنگینی بر دوش آن‌ها نهاده شده است. معمولاً رنگ روپوش پرستاران نیز، با بقیه پرسنل تفاوت دارد. البته کد رنگ‌های تعریف شده برای پرستاران و البسه آن‌ها، می‌تواند از مرکز و بیمارستانی، به مرکز و بیمارستان دیگر متفاوت باشد. چراکه تمام بیمارستان‌ها از یک کد رنگی مشخص برای روپوش‌های پرستاری استفاده نمی‌کنند. یکی دیگر از دلایل رنگ بندی لباس های بیمارستانی و مخصوصاً روپوش پرستاری، استفاده از آن‌ها در مراکز مختلفی همچون مراکز مراقبت از سالمندان و بیمارستان کودکان است. بسیاری از مراکز درمانی مختص کودکان از روپوش‌های پرستاری با رنگ‌های شاد استفاده می‌کنند تا علاوه بر تقویت روحیه کادر و بیماران، برای کودکان بیمار جذابیت بیشتری داشته باشد. این کار باعث می‌شود که راحتی بیشتری میان کودکان بیمار و پرستاران وجود داشته و احساس خوبی میان دوطرف برقرار باشد.

  • روپوش یا البسه پرسنل

پرسنل بیمارستان‌ها و مراکز درمانی مانند کارکنان بخش تأسیسات و خدمات نیز به سبب حضور در این مراکز، باید از البسه مخصوصی استفاده نمایند. رنگ‌بندی لباس‌های این دسته از افراد نیز با بقیه متفاوت است تا تشخیص آن‌ها آسان‌تر باشد.

  • گان جراحی

گان جراحی یکی دیگر از البسه پرکاربرد در مراکز درمانی و بیمارستان‌ها است که به سبب ویژگی‌های بصری، معمولاً در رنگ‌های سبز و آبی کمرنگ تولید می‌شود. ما در مقاله‌ای جداگانه به این موضوع پرداخته‌ایم که گان جراحی چیست؟ گان جراحی یا همان لباس اتاق عمل، باید به رنگی باشند که در وحلۀ اول موجب خستگی چشم پزشکان جراح نشوند و در وحلۀ دوم باید رنگ‌ آن‌ها این امکان را فراهم کند که چشم پزشکان به راحتی بتواند بخش‌های خون‌آلود را تشخیص دهد. این دو ویژگی باعث شده‌اند که این دسته از البسه بیمارستانی به رنگ آبی کمرنگ و یا سبز تولید شوند.

موارد تأثیرگذار بر تنوع رنگ بندی لباس های بیمارستانی

همانطور که قبل‌تر ذکر کردیم، علت رنگ های مختلف در لباس بیمارستانی سهولت تشخیص کادر بیمارستان، انتقال حس مناسب به بیماران از طریق رنگ روپوش‌های پرسنل و کمک به پزشکان در فرایند جراحی و … دارای رنگ‌بندی متنوعی هستند. اما چه مواردی بر انتخاب رنگ روپوش‌ها و البسه بیمارستانی تأثیر دارند؟

  • قوانین بیمارستان

قوانین بیمارستان‌ها علت اصلی تنوع رنگ لباس های بیمارستانی است. بسیاری از بیمارستان‌ها با توجه به وظایف و مسئولیت‌های کارکنان هربخش، رنگ خاصی را برای البسه‌ و روپوش‌های آنان قرار می‌دهند. به نحوی که از رنگ روپوش هر فرد می‌توان موقعیت و مسئولیت او را متوجه شد.

  • نوع بیمارستان و مرکز درمانی

یکی دیگر از موارد تأثیرگذار بر تنوع رنگ بندی لباس های بیمارستانی، نوع بیمارستان است. طبیعی است که رنگ پرسنل یک بیمارستان مختص کودکان، با یک بیمارستان مختص سالمندان متفاوت باشد. اگر برای خرید روپوش پزشکی پرسنل خانم خود به دنبال طرح های متنوع هستید، پیشنهاد می‌کنیم به مقاله مدل روپوش پزشکی زنانه حتما سر بزنید.

سخن پایانی

شاید بتوان اصلی‌ترین علت رنگ های مختلف در لباس بیمارستانی را، روانشاسی رنگ‌ها دانست. رنگ‌ها با توجه به احساسی که به بیننده منتقل می‌کنند؛ می‌توانند در فرد احساس آرامش بیشتری ایجاد کنند و حتی از درد او بکاهند. از دیگر دلایلی تفاوت رنگ لباس های بیمارستانی می‌توان به این موضوع اشاره کرد که پزشکان، پرستاران و پرسنل مراکز درمانی به دلیل تفاوت داشتن با یکدیگر بهتر است از لباس‌های با رنگ‌بندی متفاوت استفاده نمایند تا تشخیص آن‌ها راحت‌تر باشد.

تولیدی بصیرت، بهترین تولیدکنندۀ البسه بیمارستانی

تولیدی بصیرت یکی از قدیمی‌ترین و بهترین تولیدی‌های فعال در زمینه تولید البسه پزشکی و بیمارستانی بوده که با تولید محصولاتی باکیفیت، همواره در کنار کادر محترم درمان ایستاده است. این تولیدی به تکیه بر علم روز، همواره در تلاش بوده که بر مهم‌ترین اصل خود که تولید محصولاتی درخور کادر زحمتکش درمان است؛ پایبند باشد. روپوش‌های تولید شده در تویدی بصیرت، از تنوع رنگ‌بندی بالا و طرح‌های گوناگون برخوردار است. شما عزیزان برای خرید البسه بیمارستانی باکیفیت می‌توانید به سایت یا فروشگاه تولیدی بصیرت مراجعه نمایید. در سایت بصیرت، امکان تهیه البسه بیمارستانی متنوع که در خط‌های تولید گوناگون تولید می‌شوند؛ وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *