مقالات

انواع گان پزشکی و کاربرد آن‌ها

کاربرد انواع گان پزشکی

روپوش‌ها و البسه پزشکی امروزه بیش از هر زمان دیگری در تاریخ مورد توجه قرار گرفته‌اند. در گذشته پزشکان و جراحان برای انجام عمل‌های جراحی و معاینات خود از هیچگونه لباس خاصی استفاده نمی‌کردند. اما امروزه با درک اهمیت پاکیزگی و احتمال انتقال بیماری‌ها از طریق فردی به فرد دیگر، البسه مختلفی برای فعالیت‌های متنوع پزشکی طراحی و تولید می‌شوند که تمامی آن‌ها استانداردهای خاص خود را دارند.

یکی از لباس‌هایی که کاربرد بسیار مهمی در عمل‌های جراحی دارد، گان پزشکی است. گان نوعی روپوش پزشکی بوده که از خونی‌شدن البسه پزشک و جراح و بدن وی جلوگیری می‌کند. این دسته از روپوش‌ها، بر اساس استانداردهای خاصی از نظر جنس پارچه و پاکیزگی تولید می‌شوند. اما گان پزشکی چیست و انواع گان پزشکی چه کاربردها و تفاوت‌هایی دارند.

در همین راستا، در این مقاله از وب‌سایت بصیرت قصد داریم تا انواع گان پزشکی و کاربرد آن‌ها را بررسی نموده و نکات مهم در این زمینه را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

فهرست محتوا:

گان پزشکی چیست؟

گان جراحی یا پزشکی نوعی روپوش است که از قسمت جلو پوشیده و از قسمت پشت بسته می‌شود. هر فردی که قصد دارد به اتاق عمل وارد شود چه پزشک باشد و چه بیمار و پرستار، باید این نوع روپوش را بر تن داشته باشد. به طور کلی به این موضوع توجه داشته باشید که از گان پزشکی، علاوه بر اتاق عمل و جراحی، در درمانگاه‌ها، مراکز آرایشی، دندانپزشکی‌ها، مراکز لیزر، مراکز ماساژ و… نیز استفاده می‌شود.

گان‌ها، معمولاً به رنگ آبی یا سبز هستند. چراکه این دو رنگ، دید جراح نسبت به احشا و خون را تقویت کرده و افزایش تمرکز وی را در پی دارد. گان‌های پزشکی علاوه بر استاندارد رنگی، باید از نظر هزینه، قابلیت حافاظت، راحتی، تبادل هوایی مناسب و… نیز شرایط مطلوبی داشته باشند.

انواع گان جراحی

انواع گان پزشکی

همانطور که در ابتدا گفتیم، گان پزشکی دارای تنوع بالایی است. در واقع انواع گان پزشکی از نظر کاربرد و خصوصیات با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند که در ادامه آن‌ها را بررسی خواهیم کرد. همچنین جهت خرید گان پزشکی با دوخت عالی و پارچه با کیفیت سفارش خود را در سایت بصیرت ثبت نمائید.

·       گان جراح

گان جراح یکی از انواع گان پزشکی است که توسط جراح و دیگر پرسنل اتاق عمل مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دسته از گان‌ها استریل بوده و کمترین خطر را برای بیمار و پزشک به همراه دارند. گان‌های جراح، خود به دو دسته تقسیم می‌شوند. این دو دسته عبارت‌اند از:

  1. گان‌های یکبار مصرف: گان‌های یکبار مصرف معمولاً از جنس اسپان هستند. در محیط‌هایی که آلودگی زیاد است و عفونت‌های ویروسی در آن وجود دارد، از گان‌هایی با اسپان‌های لمینت شده استفاده می‌شود. این گان‌ها فاقد دوخت بوده و شکل پرس شده دارند. معمولاً در بیمارستان‌ها برای کاهش هزینه‌ها و توجه به بهداشت، از این دسته گان‌ها استفاده می‌شود.
  2. گان‌های چندبار مصرف: گان‌های چند بار مصرف از جنس‌های مختلفی مانند پنبه، پلی استر، ویسکوز و ترکیبی از آن‌ها تولید می‌شوند.

انواع گان جراحی

اسکراب پزشکی کاربرد فراوانی از جمله استفاده در عمل‌های سرپایی دارد، برای مشاهده قیمت و خرید اسکراب پزشکی در طرح‌های متنوع از پارچه باکیفیت محصول مورد نظرتان را در سایت بصیرت جستجو نمائيد.

·       گان بیمار

گان بیمار یکی دیگر از انواع گان بوده که توسط بیمار پوشیده می‌شود و از جلو بسته و از پشت باز است. بیمار در تمامی بخش‌های بیمارستان مانند CCU، ICU، اتاق عمل، رادیولوژی و… باید این لباس را بر تن داشته باشد. در واقع گان بیمار موجب بهداشت و تمیزماندن بیمارستان شده و از آنجایی که بیمار ساعات طولانی در بیمارستان قرار دارد، برای جلوگیری از خستگی و تعرق او بسیار مناسب است.

گان بیمار نسبت به گان جراح یک تفاوت بزرگ دارد. این دسته از گان‌ها در قسمت آستین نسبت به گان‌های جراح متفاوت بوده و آستین‌های کوتاه‌تری دارند. چراکه در بخش‌های مختلف، گاهی نیاز است تا به بیمار سرم متصل شود، از همین رو وجود آستین‌های بلند، برای اتصال سرم مشکل ایجاد می‌کند. اما گان‌های جراح، دو قسمت آستین کش‌ بافت دارند تا به طور کامل بر روی مچ ثابت بشوند.

·       گان دندانپزشکی

البسه دندانپزشکی، در سال‌های گذشته با استفاده از پارچه‌های چند بار مصرف تولید می‌شد. اما پس از شیوع کرونا و اهمیت بهداشت، این دسته از البسه به گان‌های پزشکی یکبار مصرف تبدیل شدند. گان‌های دندانپزشکی معمولا طول 120 سانتی‌متری داشته و جلو بسته و پشت‌ باز هستند. این گان‌ها با گان‌های جراحی متفاوت بوده و تفاوت آن‌ها در استریل بودن است. به بیان دیگر، گان‌های جراحی نیاز به استریل شدن دارند تا از بیمار و پزشک محافظت کنند، اما گان‌های دندانپزشکی نیازی به استریل شدن نداشته و این موضوع، باعث می‌شود تا کاهش قابل‌توجهی در هزینه‌های دندانپزشکی شکل بگیرد.

انواع گان دندان پزشکی

جمع‌بندی

در این مقاله از وب‌سایت بصیرت تلاش کردیم تا انواع گان پزشکی و کاربرد هر کدام از آن‌ها را بررسی نماییم. همانطور که گفتیم، گان پزشکی یکی از پرکاربردترین البسه پزشکی بوده که در مراکز دیگر نیز کاربرد دارد. این دسته از لباس‌ها موجب جلوگیری از انتشار آلودگی و حفظ سلامت فرد می‌شوند. در کنار این موضوع، همچنین راحتی و آزادی عمل را برای وی به همراه دارند.

بصیرت، تولیدکننده برتر البسه پزشکی

مجموعه بصیرت یکی از قدیمی‌ترین و باسابقه‌ترین مجموعه‌های کشور در زمینه تولید انواع البسه پزشکی و بیمارستانی است. این مجموعه، در طول سال‌های فعالیت خود همواره تلاش کرده تا با تولید محصولاتی باکیفیت و استاندارد، سهم کوچکی در بهداشت و درمان کشور ایفا کند. عزیزانی که به دنبال تهیه هرگونه البسه پزشکی هستند، برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید، می‌توانند به وبسایت بصیرت مراجعه نموده و پس از مشاهده لیست محصولات، خرید خود را نهایی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *