مقالات

لباس ایزوله چیست و کاربرد مدل های مختلف لباس ایزوله چگونه است؟

لباس ایزوله چیست

فعالیت‌های پزشکی و مشاغلی که با مواد صنعتی و باکتریال سر و کار دارند، جزء پرخطرترین مشاغل برای سلامت انسان به شمار می‌روند. کار در این دسته از مشاغل، که پرخطر محسوب می‌شوند باید با رعایت نکات بهداشتی و پوششی همراه باشد. برای مثال پرسنل بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در هنگام کار با افرادی مواجه هستند که سلامت خود را از دست داده‌اند و یا به بیماری‌های مسری و خطرناک مبتلا هستند.

در این شرایط پرسنل و کارکنان مراکز درمانی باید از البسه‌ای استفاده کنند که از انتقال آلودگی‌ها به لباس و بدن آن‌ها جلوگیری کند. به این دسته از لباس‌ها که به این منظور تولید و استفاده می‌شوند، لباس ایزوله می‌گویند. ما در این مقاله قصد داریم تا به این سوال که لباس ایزوله چیست؟ پاسخ دهیم و با معرفی انواع آن، کاربرد مدل های مختلف لباس ایزوله را بررسی نماییم.

لباس ایزوله چیست و چه انواعی دارد؟

برای اینکه به خوبی دریابیم که لباس ایزوله چیست؟ باید بیان کنیم که لباس ایزوله یکی از لوازم و تجهیزات پزشکی مانند روپوش پزشکی زنانه به شمار می‌رود. لباس‌های ایزوله معمولاً به شکل سرهمی تولید می‌شوند. به همین جهت این دسته از البسه‌، می‌توانند وظیفه خود که جلوگیری از انتقال آلودگی‌های محیط به بدن انسان است را به خوبی انجام دهند. لباس‌های ایزوله در مشاغل و محیط‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند که از جمله آن‌ها می‌توان به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی، صنایع انرژی اتمی، داروسازی، آتش‌نشانی، صنایع پتروشیمی و … اشاره نمود. در ادامه انواع لباس ایزوله مورد استفاده در بیمارستان‌‌ها و مراکز درمانی را به همراه ویژگی و کاربرد هر یک از آن‌ها بررسی می‌کنیم.

انواع لباس ایزوله

لباس‌های ایزوله انواع گوناگونی دارند که با توجه به شرایط مختلف، مورد استفاده قرار می‌گیرند. در یک دسته‌بندی کلی، می‌توان البسه ایزوله را، به دو نوع یک‌بارمصرف و چندبار مصرف تقسیم کرد.

لباس ایزوله چند بار مصرف

این دسته از لباس‌ها برای افرادی مناسب است که به صورت مداوم با مردم در ارتباط هستند ولی استفاده از البسه یک‌بارمصرف برای آن‌ها مقرون‌به‌صرفه نیست. لباس ایزوله چندبار مصرف برخلاف لباس یک‌بارمصرف، باید از قابلیتی برخوردار باشد که بر طبق آن، بتوان آن‌ها را با مواد شوینده قوی مورد شست‌وشو قرار داد و یا بتوان لباس‌ها را با استفاده از دستگاه اتوکلاو، پاکیزه نمود.

لباس ایزوله چیست

لباس ایزوله یک‌بارمصرف

کاربرد لباس ایزوله یک‌بار مصرف در اتاق عمل فراوان است. همچنین، این دسته از لباس‌ها به دلیل گسترش و شیوع ویروس کرونا در جهان، بیش از هر زمان دیگری مورد استفاده قرار گرفتند. لباس‌های ایزوله یک‌بارمصرف، تنها یک بار امکان استفاده دارند و پس از آن، باید آن‌ها را دور انداخت.

در کنار این دسته‌بندی، لباس‌های ایزوله با توجه به ویژگی‌ها و مدل‌هایی که دارند نیز، تقسیم‌بندی می‌شوند که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • لباس بیمارستانی لمینت شده
 • لباس کاورال دارای قابلیت اتوکلاو
 • لباس ایزوله شمعی و تنفسی
 • لباس ایزوله تایوک
 • لباس ایزوله UVEX
 • لباس ایزوله سرهمی
 • گان

در ادامه هرکدام این این لباس‌های ایزوله را به اختصار بررسی خواهیم نمود:

لباس بیمارستانی لمینت شده

لباس‌ بیمارستانی لمینت شده دارای یک لایه لمینت یا پلاستیک داخلی است که از انتقال ویروس‌ها و باکتری‌ها جلوگیری می‌کند. لمینت، یک لایه پلیمری اضافی است، که بر روی سطح پارچه قرار گرفته و نمی‌گذارد آب، گرد‌وغبار، باکتری‌های هوازی و ویروس‌ها از آن عبور کند.

لباس کاورال دارای قابلیت اتوکلاو

این دسته از البسه، قابلیت اتوکلاوشدن را دارند. اتوکلاو دستگاهی است که با استفاده از حرارت بالا، آلودگی‌ها را از لباس پاک می‌کند. قابلیت ویژه‌ای که این دسته از البسه دارند، مانع از تخریب بافت لباس و ازدست‌رفتن کیفیت آن در دستگاه اتوکلاو می‌شود.

لباس ایزوله شمعی و تنفسی

این لباس ایزوله شمعی بوده و جنس پلاستیکی دارد. جنس پلاستیکی و شمعی این لباس از نفوذ آلودگی جلوگیری می‌کند. از ویژگی‌های این لباس، در کنار مقاومت در برابر نفوذ آلودگی، می‌توان به ضدتعرق‌بودن آن اشاره نمود. همچنین قابلیت تنفس پوستی این لباس، موجب می‌شود که مصرف‌کننده در استفاده طولانی‌مدت از آن، دچار مشکلات تنفسی نشود. برای تولید این لباس معمولاً از پارچه SSMMS استفاده می‌شود.

 انواع لباس ایزوله

لباس ایزوله تایوک

لباس ایزوله تایوک، یکی از انواع لباس ایزوله یک‌بارمصرف برشمرده می‌شود که ویژگی‌های منحصربه‌فردی را دارا است. از جمله ویژگی‌های این لباس می‌توان به محافظت از بدن در برابر ذرات ریز رادیواکتیو، عوامل میکروبی و ویروسی، عدم نفوذ بخار آب و هوا، عدم گسترش بخارات بدن از لباس و … اشاره نمود.

لباس ایزوله Uvex

لباس ایزوله Uvex، لباسی یکپارچه و کلاه‌دار است. جنس بیرونی این لباس، پلی اتیلن بوده و لایه داخلی آن را پلی پروپیلن تشکیل می‌دهد. قابلیت تنفسی این لباس موجب جلوگیری از تعرق و مرطوب‌شدن داخل لباس می‌گردد. از ویژگی‌های این لباس می‌توان به عدم نفوذ ذرات جامد و مایع، تنفس پذیری و پوشش کامل و یکدست بدن اشاره کرد.

لباس ایزوله سرهمی

این دسته از لباس‌های ایزوله، خود دارای دو نوع هستند. نوع اول این لباس‌ها دارای پاپوش بوده و نوع دوم آن‌ها پاپوش ندارد. اما نکته مهم در این لباس، وجود کش در سرآستین‌ها و قسمت پایین پاپوش این لباس است. این کش‌ها باعث می‌شوند که به هیچ وجه آلودگی به درون لباس وارد نشود.

گان

گان‌ها یکی از انواع لباس ایزوله هستند که هنگام جراحی توسط پرسنل و پزشکان جراحی پوشیده‌ می‌شوند. این دسته از لباس‌ها ویژگی‌های منحصر به فردی دارند که در مقاله‌ گان جراحی چیست؟ به طور کامل به آن‌ها اشاره شده است.

کاربرد مدل های مختلف لباس ایزوله

کاربرد مدل های مختلف لباس پزشکی بهداشتی

لباس‌های ایزوله در زمینه‌های مختلفی کاربرد دارند. این لباس‌ها در مشاغل و محیط‌هایی مانند آتش‌نشانی، صنایع پتروشیمی، داروسازی، انرژی اتمی و … مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین در مراکز درمانی و بیمارستان‌ها نیز استفاده می‌شوند. کاربرد مدل های مختلف لباس ایزوله را در این بخش‌ها از مراکز درمانی می‌توان رؤیت نمود:

 • بخش آزمایشگاه
 • بخش خدمات
 • بخش کرونا
 • اتاق عمل
 • آشپزخانه
 • رخت‌شوی خانه
 • بخش مراقبت‌های ویژه
 • و…

نکات پراهمیت در لباس پزشکی ایزوله چیست؟

لباس‌های ایزوله به دلیل اینکه باید در برابر آلودگی‌های خطرناک از سلامت انسان محافظ کنند باید ویژگی‌های پراهمیتی داشته باشند. به طور کلی این ویژگی‌ها در موارد زیر قرار دارند:

 • جنس لباس
 • وزن لباس
 • قیمت لباس
 • رنگ لباس
 • میزان پوشش‌دهی لباس

به‌طور کلی، جنس این لباس‌ها و روپوش‌ها، باید به‌گونه‌ای باشد که هیچ‌نوع آلودگی را به خود جذب نکند و موجب تعرق و خفگی مصرف‌کننده نگردد. همچنین وزن آن‌ها باید به میزانی باشد که درصورت استفاده طولانی مدت، موجب خستگی کادر نشود و به عبارتی آن‌ها را کلافه نکند. رنگ این دسته از لباس‌ها نیز بسیار پراهمیت است.  رنگ لباس کارکنان بیمارستان باید به گونه‌ای باشد که کوچک‌ترین قطره خون یا ماده‌ای که بر روی روپوش ریخته می‌شود قابل تشخیص باشد. همچنین در بخش آخر، بسیار مهم است که لباس‌های ایزوله، تمامی بخش‌های بدن فرد مصرف‌کننده را پوشش دهند و از تماس مواد آلوده و آلودگی‌های مختلف با بدن فرد جلوگیری نمایند.

لباس ایزوله چیست

سخن پایانی

در این مقاله به این سوال که لباس ایزوله چیست؟ پاسخ دادیم و بیان کردیم که این لباس‌ها چه انواعی دارند. همچنین انواع لباس ایزوله و کاربردهای آن‌ها را بررسی نمودیم و به‌طور کلی دریافتیم که لباس‌های ایزوله، جزء روپوش‌ها و البسه پراستفاده پزشکی هستند که برای جلوگیری از نفوذ کوچک‌ترین عامل بیماری‌ ها مورد استفاده است و قیمت لباس اتاق عمل را میتوان در سایت بررسی کنید

تولیدی بصیرت، تولیدکننده برتر لباس‌های ایزوله در ایران

تولیدی بصیرت یکی از برترین تولید‌کنندگان روپوش‌ها و اسکراب‌های پزشکی در ایران است که همواره محصولاتی باکیفیت‌ را به تولید رسانده و آن‌ها را به مشتریان محترم عرضه نموده است. مهم‌ترین ویژگی لباس‌های تولید شده در تولیدی بصیرت را می‌توان توجه به تمام نکات بهداشتی و پوششی در آن‌ها دانست. برای نمونه در روپوش‌های تولیدی بصیرت، سرآستین‌ها کش‌دار تولید می‌شوند تا در زمان استفاده از آن‌ها، کوچک‌ترین ذره آلودگی، به درون لباس نفوذ نکند و موجب بیماری پزشکان و پرستاران نشود.

در کنار این مورد، باید به این نکته توجه داشت که البسه تولیدی بصیرت، وزن سبکی دارند و قابلیت تنفسی آن‌ها، اجازه تعرق و گرمایش درون لباس را نمی‌دهد. تولیدی بصیرت را می‌توان یکی از بهترین تولیدکنندگان روپوش‌ها و اسکراب‌های بیمارستانی دانست که محصولات خود را با قیمتی بسیار مقرون‌به‌صرفه به فروش می‌رساند. مشتریان محترم برای خرید محصولات تولیدی بصیرت، می‌توانند به سایت این تولیدی مراجعه نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *