مقالات

محصولات محافظت فردی چیست و چه کاربردی دارد؟

تجهیزات حفاظت فردی

محصولات محافظت فردی چیست ؟

امروزه با گسترش علم و تکنولوژی، نحوه کارکردن افراد بسیار متفاوت شده است. این تفاوت از آن جهت است که مشاغل بسیاری بعد از انقلاب صنعتی به وجود آمدند، که در مقایسه با گذشته، خطرات بیشتری به همراه داشتند. با طی‌شدن زمان، بر اثر سهل‌انگاری‌ها و حوادث متعدد، کارکنان و کارمندان، دچار آسیب‌دیدگی‌های شدیدی شدند. این اتفاقات، باعث گسترش استفاده از وسایل و تجهیزات حفاظت فردی شد. استفاده از این وسایل و تجهیزات، در پیشگیری از وقوع حوادث جانی، بسیار موثر عمل کرده و امروزه استفاده از انواع لوازم حفاظت فردی، تبدیل به اولین الزام و قانون برای کار شده‌است. ما دراین مقاله قصد داریم، به این پرسش پاسخ دهیم که محصولات محافظت فردی چیست؟ و این محصولات و لوازم، چه کاربردی دارند؟

امروزه برای اینکه پرستاران و پزشکان با راحتی بیشتر کار خود را انجام دهند، لوازم زیادی تولید شده و همچنین برای راحتی پرستاران، روپوش پرستاری با توجه به سایز اندام آنها تولید می‌شود که در طول انجام کار مشکلی نداشته باشند.

تجهیزات حفاظت فردی چیست؟

وسایل و تجهیزات حفاظت فردی یا به عبارتی Personal protective Equipment (PPE) وسایلی هستند که توسط کارکنان به منظور جلوگیری از آسیب و صدمات ناشی از کار و فعالیت، استفاده می‌شوند. در مراکز درمانی و بیمارستان‌ها نیز، این دسته از تجهیزات، به منظور حفاظت از پرسنل، در برابر صدمات و انتقال بیماری‌های ناشی از تماس و برخورد با مواد بیولوژیکی، شیمیایی، رادیولوژی و … مورد استفاده قرار می‌گیرند. نکته حائز اهمیت در رابطه با تجهیزات حفاظت فردی، کیفیت این دسته از تجهیزات است. به طور کلی این تجهیزات در ابتدا باید از کیفیت خوبی برخوردار باشند. همچنین این تجهیزات باید به بهترین نحو نگهداری شوند تا بر اثر نگهداری نامناسب، آسیب ندیده و کارایی خود را از دست ندهند. در بخش بعدی نیز باید به لزوم استفاده از انواع لوازم حفاظت فردی، توجه داشت و در موقعیت‌های موردنیاز، از این تجهیزات استفاده نمود.

انواع لوازم حفاظت فردی چیست

کاربرد تجهیزات حفاظت فردی چیست؟

همانطور که اشاره نمودیم، محافظت از پرسنل و کارمندان در برابر عوامل آسیب‌زننده، علت اصلی استفاده از این تجهیزات است. استفاده از تجهیزات حفاظت فردی در مراکز درمانی، موجب پیشگیری از انتقال عفونت به سایر بیماران و افراد شده و از پزشکان، پرستاران و پرسنل مراکز درمانی، در برابر بیماری‌های ناشی از تماس با مواد بیولوژیکی، شیمیایی و … محافظت به عمل می‌آورد. 

انواع لوازم محافظت فردی چیست؟

محصولات محافظ فردی، به‌منظور کاربرد‌های متفاوت و در انواع مختلفی وجود دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به مواردی چون:

 • کلاه
 • شیلد
 • عینک
 • ماسک
 • پیش‌بند و روپوش
 • دستکش
 • کفش
 • کاور‌
 • محافظ گوش
 • و …

اشاره نمود. اگر به دنبال خرید لوازم و روپوش پزشکی هستید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله ویژگی روپوش پزشکی خوب چیست؟ را مطالعه کنید.

هرکدام از این تجهیزات، در صورت استفاده به ‌نحوه درست، می‌توانند به میزان زیادی از انتقال عفونت، جلوگیری نمایند. اما باید به این نکته توجه داشته باشید که تجهیزات حفاظت فردی مورد استفاده در مراکز درمانی، نمی‌توانند احتمال عفونت را به صفر برسانند بلکه همانطورکه گفته شد، احتمال آن را کاهش می‌دهند. همچنین باید این موضوع را متذکر شویم که رعایت بهداشت فردی (مانند شست‌وشوی دست‌ها) بهترین روش کنترل عفونت است و استفاده از انواع تجهیزات محافظت فردی، نمی‌تواند جایگزین این موضوع باشد.

در ادامه، تجهیزات مورد نیاز کارکنان هر بخش از مراکز درمانی را ذکر خواهیم نمود.

محصولات محافظت فردی، به تجهیزاتی گفته‌ می‌شوند که به منظور محافظت از افراد، در برابر عوامل آسیب‌رسان و عفونی طراحی شده‌اند. این دسته از تجهیزات، انواع مختلفی نظیر دستکش، گان، عینک، شیلد و … دارند و هرکدام از کارکنان مراکز درمانی، با توجه به بخشی که در آن فعالیت می‌کنند، ملزم به استفاده بعضی از این تجهیزات هستند.

وسایل و تجهیزات حفاظت فردی کارکنان بخش آزمایشگاه و پاتولوژی

پرسنل آزمایشگاه، به دلیل کار با نمونه‌ها باید از تجهیزات خاصی استفاده نمایند. تجهیزاتی همچون:

 • دستکش

کارکنان بخش آزمایشگاه در طول شیفت‌های کاری خود، ملزم به استفاده از دستکش هستند.

 • ماسک ایمنی

پرسنل آزمایشگاه‌ها، مانند تمامی پرسنل شاغل در مراکز درمانی، باید از ماسک ایمنی، در طول فرایند کاری خود استفاده نمایند.

 • عینک یا شیلد

عینک و شیلد، کاربرد گسترده‌ای در مراکز درمانی دارند. در آزمایشگاه‌ها نیز به دلیل امکان پاشیدن خون و دیگر مایعات شیمیایی و بیولوژیکی، استفاده از عینک یا شیلد، الزامی است. اگر شما برای خرید لوازم و روپوش پزشکی به دنبال بهترین اجناس هستید، پیشنهاد ما این است که مقاله مدل روپوش پزشکی زنانه را ببینید تا با بروز ترین مدل روپوش پزشکی آشنا شوید و در صورت پسند خرید کنید.

خرید روپوش پزشکی

محصولات محافظ فردی کارکنان بخش اتاق عمل

کارکنان بخش اتاق عمل به دلیل حساسیت بالای شغلی خود، باید از تجهیزات متعددی استفاده نمایند که این تجهیزات و وسایل عبارت‌اند از:

 • دستکش 

از آنجایی که در عمل‌های جراحی، بدن بیمار شکافته می‌شود، نیاز است تا از دستکش (جراحی-استریل-لاتکس) استفاده شود تا آلودگی دست جراح موجب انتقال آلودگی به بدن بیمار نشود و دست جراح از آلوده شدن در امان بماند.

 • ماسک جراحی

ماسک جراحی موجب می‌شود تا در صورت پخش شدن ترشحات بیمار، این ترشحات نتوانند به دهان جراح وارد شوند. همچنین ماسک از ریخته‌شدن ترشحات دهان یا بینی جراح به بدن بیمار جلوگیری می‌کند.

 • عینک یا شیلد 

عینک و شیلد نیز، از پاشیدن ترشحات بیمار، دارو‌ها و مواد شیمیایی به صورت جراح یا کادر اتاق عمل جلوگیری به عمل می‌آورند.

 • گان جراحی

گان جراحی از آلوده‌شدن البسه پرسنل اتاق عمل بر اثر پاشش خون یا دیگر مواد جلوگیری می‌کند. ما در مقاله‌ای جداگانه تحت عنوان گان جراحی چیست؟ گان‌های جراحی و کاربردهای آن‌ها را شرح داده‌ایم.

 • کلاه 

از آنجایی که احتمال پاشش ترشحات بیمار بر روی سر و موهای کادر وجود دارد، استفاده از کلاه، ضرورت بالایی دارد. خوب است بداند کلاه یکبار مصرف، از ریزش مو بر روی سطوح در اتاق عمل نیز جلوگیری می‌کند.

 • دمپایی، کفش و یا روکش کفش

استفاده از دمپایی و کفش مخصوص، یا استفاده از روکش مخصوص کفش، به منظور جلوگیری از آلوده‌شدن کفش جراحان و کادر اتاق عمل صورت می‌گیرد.

وسایل و تجهیزات محافظت فردی کارکنان بخش بستری

بخش بستری، شامل پرستار، کمک پرستار و خدمات می‌شود. این افراد به‌جهت در ارتباط ‌بودن با بیماران، باید شدیدترین تدابیر را درنظر بگیرند. به طور کلی پرستاران و کمک پرستاران باید از تجهیزاتی مانند روپوش یا گان، دستکش، ماسک و درصورت نیاز از شیلد یا عینک استفاده نمایند. همچنین کارکنان خدمات، باید از تجهیزات مشابه پرستاران در کنار کفش مخصوص استفاده نمایند.

به طور کلی افراد شاغل در بخش‌هایی نظیر اتاق عمل، آزمایشگاه و بستری، باید از تجهیزات مشترکی نظیر ماسک و دستکش استفاده نمایند تا از عفونت در امان باشند. اما به طور مجزا، هر کدام از این بخش‌ها تجهیزات منحصربه‌فردی دارند که در راستای حفاظت فردی باید از آن‌ها استفاده نمود.

سخن پایانی

تلاش کردیم تا در این مقاله، پاسخ مناسبی به این پرسش که تجهیزات حفاظت فردی چیست؟ بدهیم. همانطور که گفتیم، این دسته از تجهیزات در جهت حفاظت از کارکنان طراحی شده‌‌اند تا این افراد، از خطرات احتمالی، تا حدود زیادی در امان باشند.

بصیرت، بهترین تولید کننده البسه پزشکی و محافظت فردی

یکی از مهم‌ترین محصولات محافظت فردی در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی، روپوش‌ها و البسه‌ای است که پرستاران و پزشکان به تن می‌کنند. این البسه از آن جهت که مدت زمان قابل توجهی بر تن پزشکان و پرستاران هستند، باید راحتی خاصی به همراه داشته باشند. همچنین به دلیل استفاده از این البسه در محیط‌های مملو از میکروب و ویروس، البسه بیمارستانی باید از ویژگی‌های بهداشتی خاصی نیز بهره‌مند باشند. تولیدی روپوش بصیرت، با در نظرگرفتن تمامی این موارد و با شناخت کامل نسبت به پارچه‌ها، اقدام به تولید البسه بیمارستانی باکیفیت نموده است. این تولیدی با سابقه طولانی خود در زمینه تولیدی البسه بیمارستان، توانسته است بخش قابل‌توجهی از این بازار را در دست بگیرد. بصیرت در تولید محصولات محافظت فردی (مانند گان‌ها) از پارچه‌ای استفاده می‌کند که قابلیت اتوکلاو دارند. اتوکلاو دستگاهی است که به منظور ضدعفونی‌کردن البسه بیمارستانی استفاده می‌شود. لباس‌هایی که قابلیت اتوکلاو دارند، هنگام ضدعفونی‌شدن هیچ آسیبی نمی‌بینند. همچنین از دیگر ویژگی‌های البسه این تولید می‌توان به کش‌بافت‌بودن آستین‌های گان‌ها اشاره نمود. این ویژگی باعث شده که جراح در هنگام استفاده از این البسه، راحتی بیشتری داشته باشد و ترشحات نتوانند به راحتی به بدن جراح یا پزشک برسند. دیگر نکته قابل ذکر در رابطه با محصولات محافظ فردی تولیدی بصیرت، روکش آستین‌های پارچه‌ای بصیرت هستند که در دوطرف آن‌ها کش تعبیه شده. این کش‌ها باعث می‌شوند تا ترشحات به هیچ عنوان به آستین پرشک یا جراح منتقل نشوند. همچنین باید ذکر نمود که عینک‌های محافظتی بصیرت، جزء باکیفیت‌ترین عینک‌های بازار هستند که امکان استفاده از آن‌ها بر روی عینک طبی نیز وجود دارد. تولیدی بصیرت، این محصولات را با کیفیتی بالا و قیمتی بسیار مناسب‌تر از دیگر فروشگاه‌ها به فروش می‌رساند. به طور کلی باید ذکر کنیم که محصولات تولیدی بصیرت، از بهترین مواد اولیه ( که به صورت سفارشی برای مجموعه بصیرت تولید می‌شوند) تولید شده و کیفیتی مثال‌زدنی دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *