مقالات

پارچه روپوش پزشکی

پارچه روپوش پزشکی

فعالیت داشتن در مراکز درمانی یکی از سخت‌ترین و چالش‌برانگیزترین فعالیت‌های است که یک فرد می‌تواند آن را انجام دهد. این دسته از فعالیت‌ها و مشاغل، به دلیل سروکار داشتن با جان انسان‌ها و فشارهای جسمی، احساسی و عاطفی بسیار زیاد، جزء سخت‌ترین مشاغل در جهان به شمار می‌روند. پزشکان و پرسنل مراکز درمانی از آن‌جایی که فشار زیادی را متحمل می‌شوند باید در بهترین و ایده‌آل‌ترین شرایط جسمی و روحی باشند. یکی از مواردی که تأثیرات زیادی بر روی شرایط جسمی افراد شاغل در مراکز درمانی به طور کلی بر روی کلیه افراد دارد؛ روپوش و لباسی است که بر تن دارند. برای پزشکان و پرسنل مراکز درمانی این البسه، همان روپوش پزشکی نام دارند. انواع اقسام محصولات و قیمت روپوش پزشکی زنانه و مردانه را می توانید از صفحات مورد نظر بصیرت پیگیری کنید.

روپوش پزشکی در واقع لباس فرمی برای پزشکان و پرسنل مراکز درمانی است. این البسه به سبب نکات موجود در این دسته از مشاغل، باید به شکل خاص و ویژه‌ای طراحی و تولید شوند. منظور از طراحی خاص و ویژه، توجه به راحتی افراد استفاده‌کننده از این لباس‌ها و روپوش‌ها است. کادر درمان، فعالیت جسمی زیاد و شیفت‌های کارانی طولانی مدتی دارند. درنتیجه باید از البسه‌ای استفاده کنند که وزن، خنکی و راحتی مناسبی داشته باشد و بتواند آسایش لازم را برای کادر محترم فراهم کند. اگر البسه پزشکی مناسب نباشد علاوه بر خسته و آزرده کردن کادر درمان از نظر جسمی، می‌تواند موجب آزردگی روحی و روانی آنان نیز بشود.

درنتیجه افکار پزشکان و کادر درمان که باید بر روی سلامت بیماران تمرکز داشته باشند؛ منحرف شده و موجب از دست رفتن تمرکز پزشکان می‌شوند. یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید در تولید روپوش پزشکی به آن توجه شود؛ جنس پارچه روپوش پزشکی است. به طور کلی روپوش‌های پزشکی به دلیل شست‌وشوی مداوم و قرار گرفتن در برابر انواع آلودگی‌ها، باید پارچه بخصوصی داشته باشند. در این مقاله قصد داریم پارچه‌هایی که از آن‌ها برای تولید روپوش پزشکی استفاده می‌شود را نام برده و مزایا و معایب هر یک از آن‌ها را توضیح دهیم.

انواع پارچه روپوش پزشکی

روپوش‌های پزشکی از انواع مختلفی از پارچه‌ها تولید می‌شوند، این پارچه‌ها به سبب خصوصیات ویژه‌ای که دارند، جزء بهترین پارچه‌های روپوش پزشکی به شمار می‌روند. این مدل پارچه ها برای ساخت انواع روپوش پزشکی مردانه و برای بانوان به کار برده می شود. انواع پارچه روپوش پزشکی عبارت‌اند از:

 • پارچه تترون
 • پارچه ترگال ساده
 • پارچه ترگال کج‌راه

تمام پارچه‌های ذکر شده شامل درصدی از نخ پنبه و درصدی از الیاف غیر طبیعی مانند پلی استر هستند. وجود نخ پنبه در کنار پلی استر باعث به وجود آمدن برخی ویژگی‌ها نظیر مقاومت در برابر شست‌وشو و همچنین مقاومت در برابر مواد شیمیایی شده است. در ادامه به بررسی ویژگی‌های هر از این پارچه‌ها خواهیم پرداخت.

یکی از نکات پراهمیت در تولید روپوش پزشکی باکیفیت، توجه به جنس پارچه روپوش پزشکی است؛ پارچه‌ای که در تولید روپوش پزشکی استفاده می‌شود باید از ویژگی‌های منحصربه‌فردی برخوردار باشد و بتواند در برابر شسته‌شدن به وسیله مواد شوینده قوی، کیفیت و کاراریی خود را حفظ کند. از جمله پارچه‌های باکیفیتی که در تولید روپوش‌های پزشکی استفاده می‌شوند می‌توان به پارچه تترون، پارچه ترگال ساده و پارچه ترگال کج‌راه اشاره نمود.

انواع پارچه روپوش پزشکی

پارچه تترون

این مدل پارچه، نسبت 40 به 60 دارد. این پارچه 40 درصد آن از نخ پنبه و 60 درصد دیگر از پلی استر تولید شده است. مزایای پارچه تترون عبارت‌اند از:

 • خنکی قابل توجه
 • مقامت در برابر رنگ‌رفتگی
 • مقاومت در برابر ساییده‌شدن

پارچه ترگال

این مدل پارچه از پراستفاده‌ترین انواع پارچه روپوش پزشکی است، دو نوع ساده و کج‌راه دارد. مدل ترگال ساده از تناسب 35 درصد نخ پنبه و 65 درصد پلی استر و پارچه ترگال کج‌راه از تناسب 40 به 60 تولید می‌شوند. از مزایای پارچه ترگال می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • استحکام قابل توجه
 • ثبات رنگ بالا
 • تراکم بافت مناسب

روپوش پزشکی باکیفیت از چه پارچه‌ای برخوردار است؟

به طور کلی ویژگی‌هایی که پارچه روپوش پزشکی باید دارا باشد عبارت‌اند از:

 • در برابر شست‌وشو مقاوم باشد و کیفیت خود را بر اثر شست‌وشو با مواد شیمیایی قوی از دست ندهد.
 • دچار رنگ‌رفتگی نشده و رنگ اصلی خود را حفظ کند.
 • آب‌رفت نداشته باشد.
 • چروک‌پذیری کمی داشته باشد.
 • سبک، خنک و راحت باشد.
 • بدن‌نما نباشد و شئونات مرکز درمانی را رعایت کند.
 • به سلیقه مصرف‌کننده توجه کند جذابیت‌های بصری مناسبی داشته باشد.
پارچه روپوش پزشکی باکیفیت

سخن پایانی

متوجه شدیم مهم‌ترین نکته یک روپوش پزشکی پارچه آن است. پارچه روپوش پزشکی باید از ویژگی‌های خاصی برخوردار باشد. برای اطلاع از جزئیات می توانید لباس ایزوله چیست را مطالعه کنید. پارچه یک روپوش پزشکی باکیفیت شامل ویژگی‌هایی مانند: مقاومت بالا در برابر شست‌وشو، مقاومت در برابر از دست دادن رنگ و کیفیت، وزن سبک و … است. تولیدی‌های روپوش پزشکی نیز بیشتر از پارچه‌هایی استفاده می‌کنند که این ویژگی‌ها را دارا باشد. پارچه‌هایی که معمولاً برای تولید روپوش پزشکی استفاده می‌شوند، عبارت‌اند از: تترون، ترگال ساده و ترگال کج‌راه.

تولیدی بصیرت، سابقه‌ای طولانی در تولید روپوش پزشکی باکیفیت

تولیدی بصیرت، یکی از برترین تولیدکنندگان روپوش پزشکی است که در تولید محصولات خود از پارچه‌ تترون 4000 ژاپن استفاده می‌کند. چراکه بالا نگه‌داشتن کیفیت، مهم‌ترین اصل در تولیدی بصیرت است. ما در تولیدی بصیرت به‌دنبال تولید روپوش‌های نانو و آنتی باکتریال نیز هستیم و به‌زودی این هدف خود را اجرایی خواهیم کرد.

پارچه‌های ترگال کج‌راهی که به سفارش تولیدی بصیرت، دوخته می‌شوند، قابلیت ویژه‌ای دارند که بر اساس آن، آلودگی در تار و پود پارچه نمی‌ماند و با شست‌وشو، به راحتی پاک می‌شود. این ویژگی باعث می‌شود که سفیدی پارچه‌ها، به‌صورت طولانی مدت حفظ شوند.  توجه داشته باشید که تولیدی بصیرت در سدد تولید پارچه‌ای است که بتواند در کنار دارابودن قابلیت کشسانی، ویژگی‌های یک پارچه روپوش پزشکی خوب را دارا باشد. این پارچه‌ها قابلیت کشسانی در دوجهت و یا قابلیت کش مکانیزه در 4 جهت را دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *